Пресните, вкусни плодове, за съжаление не могат да се съхраняват дълго време и могат да се консумират сезонно. Независимо дали плодовете са от магазина, или сами сте ги набрали от градината - качеството е най-добрата рецепта!
Използвайте само узрели, безупречни плодове за приготвянето на конфитюри, мармалади, сладкà и желета. Само плодове с високо качество ще дадат свежия плодов аромат и изкусителния, бляскав цвят на вашите консервирани „съкровища". Не използвайте презрели или наранени плодове.
През сезона може да подготвите големите количества плодове, като ги измиете, почистите от семки и костилки, да добавите нужното количество захар и замразите във фризера, за да приготвите по-късно с тях мармалади, сладкà, конфитюри или желета. До голяма степен дълбоко замразените продукти запазват свежестта и цвета си. Предимство е, че можете да ги използвате по всяко време при спонтанни идеи за консервиране. Претеглете замразените плодове, след това ги размразете и използвайте сока от размразяването при приготвянето.
Първите пролетни плодове: ягодите
Не мийте нежните ягодови плодове под течаща вода, защото така може да нараните плода и да изгуби аромата и сока си.
Ягодата е плод, богат на протеини, което е причината да се образува пяна при варенето им. След завирането на плода отстранете пяната, за да не влошите вкуса на конфитюра или сладкото.
При много зрели ягоди оставете лимонената киселина да се смеси и подобри вкуса.
Ягодовия конфитюр може да освежите с малко мента, а мармалада от сини сливи – с щипка канела.
Стават чудесни сладка в съчетание на ягоди с френско грозде, череши или кайсии.
Сладкa или кисела наслада: череши или вишни
Използвайте само добре узрели череши. Откъснати още леко зелени, черешите не могат да узреят.
За да получите по-желиран конфитюр, пюрирайте половината от претеглените плодовете.
Съчетайте черешите със сливи, червени дребни плодове (ягоди, малини, къпини) или праскови. Така ще приготвите своя уникален конфитюр или марламад.
Сладко злато в буркан : праскови и нектарини
При консервиране кожата на прасковите и нектарините придава лек кафеникав цвят на конфитюра. За светъл като злато конфитюр - обелете плодовете.
За по-лесно белене - бланширайте прасковите за кратко (в гореща вода). Така кожата ще омекне и лесно ще се отстрани от плода.
Съчетайте праскови и нектарини с кайсии или червени дребни плодове (ягоди, малини, къпини) за по-богат вкус.
Мека обвивка, наситен вкус : кайсии
Ако кайсиите не са много сочни, добавете към конфитюра малко шампанско, вино или сок от бяло грозде.
Съчетайте кайсиите с ягоди или бадеми.
Великолепна сладост: сливи
Пригответе мармалад или конфитюр с различни видове сочни сливи.
При приготвяне на конфитюр от сини сливи трябва освен да се почистят от костилките, и да се нарежат на ситни парченца, тъй като кожата им не може да се развари.
Съчетание от сливи с ябълки, горски плодове и различни аромати като есенции за печене, бурбонска ванилова захар, канела, звезден анасон и др. ще направят вашия конфитюр уникален.
За по-богат вкус може да добавите подходящо подправки (канела, звезден анасон, индрише) или да комбинирате с с цитрусови плодове.
Ябълки и круши
Различни сортове ябълки може да купите целогодишно от пазара. В България се отглеждат летни, есенни и зимни сортове ябълки и круши. Най-подходящи за консервиране са ароматните сортове ябълки и круши.
Нестандартен, но впечатляваш конфитюр или мармалад, може да получите в съчетание с киви или сливи.
Изстискайте сока на ябълките и крушите и пригответе желе.
При приготвянето на желе от ябълки може вместо бяла захар, да използвате кафява за карамелен вкус.
Крехките малини и къпини
Двата плода могат лесно да се смачкат при бране или пренасяне. Веднага след откъсването им те трябва да се консервират, защото бързо могат да плесенясат.
Малините и къпините не трябва да се мият, само трябва да бъдат откъснати внимателно.
Наранените плодчета губят аромата и вкуса си.
Когато купувате малини или къпини, на дъното на съда, в който се предлагат, не трябва да има никакъв сок. Това означава, че са брани внимателно и съхранявани грижливо.
Ароматни конфитюри и сладка се получават в комбинация с кайсии, нектарини или праскови. Къпините могат да се съчетаят и с череши и ябълки.
Кисело, но сладко: цитрусови плодове
Портокали, мандарини, грейпфрути, лимони и лайм са най-популярните цитрусови плодове. Най-лесно можете да направите конфитюр от цитрусови плодове, като изстисквате сока или да филирате без кожата.
Наслада в синьо: боровинки
Дивите боровинки се различават от домашно отглежданите боровинки. Ароматните тъмно сини горски боровинки са много крехки и трябва да се приготвят на конфитюр веднага, след като бъдат набрани.
Домашните боровинки са по-големи и светли на цвят и техният вкус е по-лек. Могат да бъдат съхранявани 1-2 дни в хладилник. Тъй като домашните боровинки съдържат по-малко сок, при приготвянето на конфитюр най-добре ги пасирайте. Добавете пакетче лимонена киселина Dr. Oetker, тъй като те не съдържат толкова много киселината, съответно пектин.
Боровинките се съчетават чудесно с ябълки или малини.
Почти забравен вкусен плод: дюли
Дюлите зреят като ябълките от септември до ноември. Твърдите плодове са по-подходящи за изстискване на сок и приготвяне на желе.
Чисто желе от дюли напомнят на нежния вкус на мед.
Съчетайте със сок от ябълки или круши.
За екзотично сладко: сладките черни или бели плодове касис
Черният плод съдържа най-голямо количество Витамин С.
Касисът е подходящ плод за замразяване.
Преди да започнете с консервирането, измийте плодовете и оставете да се отцедят. С помощта на вилица ги отделете от дръжката им.
Съчетайте с други червени плодове (ягоди, малини, къпини) и череши.
Ябълки
При приготвянето на желе от ябълки може вместо бяла захар, да използвате кафява за карамелен вкус.
Експериментирайте
Експериментирайте, като направете смес от плодове и сок – 0.4 кг кайсии, 0.4 кг банани и 200 мл сок от вишни или конфитюра от смокини пригответе с 0.5 кг смокини, 0.5 кг ананас и няколко лъжички уиски.